Jdi na obsah Jdi na menu
 


25 věcí, které jsou špinavější než záchodová mísa

 
Štítíte se záchodů? Záchodovou mísu byste neoblízli ani za milion? No, možná právě teď strkáte do pusy něco, co je ještě nechutnější.

 

25. – věcí, které jsou špinavější než záchodová mísa.

 

25. – 25. 25.Led

Americká studie prováděná ve fast food restauracích zjistila, že 70 procent ledu, který se tam podává, obsahuje více bakterií, než má voda v toaletě.

24. – Podlaha na záchodcích

To asi není zase takové překvapení, ale zajímavá jsou čísla. Podle statistik je na veřejných záchodcích zhruba 308 tisíc bakterií na centimetru čtverečním, zatímco na průměrném záchodovém prkénku je jich na stejné ploše pouze osm.

Ano, OSM, ne osm tisíc, osmdesát tisíc nebo osm set tisíc.

23. – Pracovní stůl

Průměrný pracovní stůl obsahuje 400krát více bakterií, než toaleta.

22. – Klávesnice

Klávesnice zase obsahují v průměru 200krát více bakterií, než záchody.

21. – Mobilní telefony

Naše mobilní telefony mohou mít až desetkrát více bakterií, než záchodová prkýnka. Horší je to, když si uvědomíte, že se navíc neustále dotýkají našeho obličeje. Je to něco, jako byste si obličej otírali o vnitřní část záchodové mísy.

20. – Menu v restauracích

V průměru obsahuje stokrát více bakterií, než záchodové prkýnko.

19. – Kuchyňská prkýnka

Tyhle věci mají na sobě mnohem víc fekálií, než je ve vašem záchodě. Pracuje se na něm totiž se syrovým masem, které obsahuje nečekaně dost fekálních bakterií, ale na kuchyňské prkýnko nepoužíváte průběžně dezinfekci jako na záchodovou mísu.

18. – Kartáčky

Když splachujete záchod, bakterie z něj mohou vystřelit až do výšky dvou metrů a zůstat v okolí záchodu až dvě hodiny. Jak daleko od záchodu máte svůj zubní kartáček? Na něj se totiž mohou snadno přichytit.

17. – Koberce

Na centimetru čtverečním je zhruba 30 tisíc bakterií a jsou tak čtyř tisíckrát špinavější, než záchodová prkýnka. Z lidí popadá každou hodinu 1,5 milionu buněk z kůže, což bakterie v kobercích živí.

16. – Lednička

Většina ledniček obsahuje prvky viru E.coli, což je smrtící střevní bakterie.

15. – Nákupní tašky

Vaše nákupní taška obvykle obsahuje po delším používání více stop fekálií, než vaše spodní prádlo. Spodní prádlo totiž alespoň perete.

14. – Televizní ovladač

V mnoha domácnostech jde o nejšpinavější věc, která se obvykle bere do ruky.

13. – Kliky u dveří

Ruce jsou jedna z nejšpinavějších částí těla a většina lidí právě ruce používá k otevírání dveří. Už určitě víte, kam tím míříme, že ano?

12. – Vypínače světla

Ty mívají 33 bakterií na centimetru čtverečním. Rádi bychom připomněli, že prkýnko na záchodě jich má pouhých osm.

11. – Dřez v kuchyni

Dřezy mohou v mnoha případech obsahovat více bakterií, než je v celé vaší koupelně i se záchodem.

10. – Vana

Místo, kam se chodíte umýt, by asi moc bakterií obsahovat nemělo, že? Minimálně ale oblast u odtoku může mít až téměř 3100 bakterií na centimetru čtverečním.

09. – Polštář

Odpadlé kusy staré kůže, částečky prachu, plísňové spory, pyl a další sekrety z těla jsou na té věci, na kterou každý večer ukládáte svou hlavu.

08. – Matrace

Po deseti letech používání se vaše matrace stane dvakrát tak těžkou, protože se v ní usazuje neustále prach se všemi těmi roztoči a jejich výtrusy, které k prachu patří.

07. – Miska pro domácí zvířata

Uvnitř je průměrně 320 bakterií na centimetru čtverečním.

06. – Peníze

Bankovky mohou obsahovat až 200 tisíc bakterií, protože prošly rukama stovky až tisícovky lidí. A už jsme si říkali, že ruce jsou nejšpinavější částí lidského těla, že ano?

05. – Závěsy

Závěsy jsou úplné magnety pro částečky zvířecích chlupů, plísně nebo různé roztoče. Jsou prostě v místnosti a neustále nasávají všechnu špínu z okolí, aniž by si jich kdokoli dlouhou dobu všímal a pral je nebo oprašoval.

04. – Hlavy sprch

Tak nějak předpokládáte, že voda vyvěrající z hlavy sprchy je určena k tomu, aby vás umyla, takže by měla být ta voda čistá, že ano? Bohužel ale teplá, vlhká a tmavá místa uvnitř hlavy sprchy jsou naprosto perfektní k množení bakterií.

03. – Kabelky

Je to místo, kam dáváte všechny ty nejšpinavější věci, které obvykle používáte – včetně mobilních telefonů a peněz, o kterých jsme se tu už bavili.

02. – Houbičky na nádobí

Říká se, že houbička na nádobí je opravdu nejšpinavější věc, kterou má u sebe doma většina domácností. Na centimetru čtverečním je obvykle 1,5 milionu bakterií a znamená to, že je o čtvrt milionu špinavější, než průměrné záchodové prkýnko. V takové houbičce lze najít i stopy lidských a kravských fekálií a spoustu dalších nechutností. Doporučujeme houbičku vyměnit za novou… Jako hned teď.

01. – A jak jsou tedy záchody čisté?

Inu, dost čisté. Záchody totiž čistíme, protože si myslíme, že jde o logicky špinavé místo plné bakterií. Používáme různé dezinfekční chemikálie, které by nás jednoduše nenapadly používat jinde. Třeba na kartáček, houbičku na nádobí nebo na svůj mobilní telefon.