Jdi na obsah Jdi na menu
 


9 jídel proti bolesti

2. 10. 2013

Bolí? Podívejte se do spíže, určitě tam najdete  potraviny, které prokazatelně snižují bolest, ať už se jedná o břicho, zuby, klouby nebo záda.

Určitě je to jen náhoda, že se vlastně jedná o samá zdraví jídla. A  nikomu neříkejte, že podle odborníků proti bolesti také působí sladkosti a vitamín C.

 

Višně

Extrakt z třešní je při zklidňování zánětu desetkrát účinnější než aspirin. Požadovaný účinek mají už pouhé dvě čajové lžičky koncentrované šťávy denně, zjistil profesor přírodních produktů a chemie na Michiganské státní univerzitě Muraleedharan Nair, PhD. Podobné účinky mají mít také sladké třešně a mnohé bobuloviny - ostružiny, maliny, borůvky i jahody.

Kurkuma

Žluté koření, které je součástí směsi kari, je podle americké studie  účinnější proti akutním zánětům než kortikosteroidy. Zabírá především na chronické bolesti. Hlavní účinnou látkou je kurkumin, který potlačuje bolest podobně jako léky zvané COX-1 a COX -2 inhibitory jako jsou  ibuprofen nebo diclofenac, ale bez vedlejších účinků.

Hřebíček

Silným přírodním anestetikem je také další běžné domácí koření - hřebíček. Pomáhá na bolesti zubů a sliznic v ústech a působí také antisepticky a dezinfikuje. Podobně účinkuje také šalvěj.
 

Celer

V celeru a jeho semenech nalezneme více než 20 různých protizánětlivých látek. Především apigenin, který má silné účinky proti zánětům. Přidávejte celerová semena do polévek, dušených pokrmů a jako náhražku soli do různých receptů na vaření, radí například James Duke, Ph.D, autor knihy The Green Pharmacy.

Zázvor

Zázvor snižuje hladinu prostaglandinů, které vyvolávají bolest. Hlavně v Indii se využívá pro léčbu zánětů a bolesti. Doporučené dávkování zázvoru je mezi 500 až 1000 mg denně. Raději se ale zeptejte svého lékaře, zda se náhodou neovlivňuje s některými léky, které užíváte.

Mořské ryby

Konzumace ryb či potravinových doplňků s rybím tukem snižuje zánět a bolest, především u zánětu kloubů. Tučné ryby obsahují omega 3 mastné kyseliny, které působí tuk protizánětlivě. V těle se totiž přeměňují na látky, podobné hormonům, které snižují záněty i bolest. Rybí tuk působí také na imunitní systém. Snižuje totiž o 40-50 % produkci cytokininů,  které způsobují destrukci kloubů. 

Káva

Kofein se přidává do léků proti bolesti na zvýšení účinku, ale ukázalo se že káva působí i sama o sobě.  Snižuje bolesti svalů po fyzické námaze a také v tomto smyslu funguje preventivně. Dokáže totiž zvýšit práh bolesti.

Lněné semínko a olej

Čerstvě rozdrcená lněná semena a "panenský" lněný olej také obsahují protizánětlivě působící omega 3 mastné Pozor, používejte ho  výhradně do studené kuchyně. Stejné složky obsahují také čerstvé vlašské ořechy a olej z vlašských ořechů.

Sója

Sója obsahuje skupinu isoflavonů a rostlinný hormon se silnými protizánětlivými účinky. Pomáhá tím snížit riziko osteoartrózy a dalších nemocí kloubů. Pacienti s osteoartritidou, kteří konzumovali 40 g sójového proteinu denně po dobu tří měsíců, vykázali zlepšení nemoci o celých 30 %.